Nazwa: Il respiratore antigas mod. Penna

Rok produkcji: 1928

Producent: Pirelli

Rozmiar: 1

Przeznaczenie: Wojsko

W okresie I Wojny Światowej armia włoska użytkowała głównie masek mokrych w koncepcji podobnych do francuskich M.2 jednakże użytkowano ich tylko do końca 1917 roku gdyż po ataku chemicznym niemiecko-austriackim okazały się one tak zawodne iż zastąpiono je maskami produkcji francuskiej i brytyjskiej. 

Zapotrzebowanie włoskiej armii na skuteczną i nowoczesną maskę doprowadziło do wprowadzenia przez Pirelli do produkcji w 1923 roku bardzo nowoczesnej maski przeciwgazowej mod. Penna. Część twarzowa była wykonana z gumy, okulary wykonane ze szkła Triplex na stałe oprawione w części twarzowej za pomocą dwuczęściowych aluminiowych pierścieni zaciskanych ze sobą. Wewnętrzny fragment gumy wraz z gąbką odpowiednio uformowany na wysokości kości jarzmowej oddzielał powietrze wydychane od powierzchni wizjerów redukując ich zaparowanie. 6 punktowe w pełni regulowane ogłowie zapewniało bardzo dobre dopasowanie wraz z trzema dostępnymi rozmiarami części twarzowej które były oznaczone po lewej stronie maski cyfrą rzymską I, II lub III. Po lewej stronie znajduje się także sygnatura producenta w postaci litery "P" w okręgu. Komora zaworowa łączyła się z pochłaniaczem za pomocą rury gumowej która była drutowana lub sznurowana na połączeniach w celu uzyskania szczelności co jednocześnie uniemożliwiało szybką i sprawną wymianą pochłaniacza wymuszając wykonywanie tej czynności poza polem walki. Oryginalne pochłaniacze tych masek były duże i owalne jednakże później w latach 30 w miarę zużywania się starych pochłaniaczy zastępowano je nowszymi, wysokimi, okrągłymi które były stosowane także w nowszych maskach włoskiej armii M.31 które to były poprawioną i odświeżoną konstrukcją maski mod. Penna. To samo miało miejsce z torbami które oryginalnie na początku produkcji były wykonane z materiału obustronnie gumowanego jak egzemplarz w mojej kolekcji, przystosowane aby podwieszać ciężki pochłaniacz maski, jednak w latach 30 były one zastępowane przez nowsze modele toreb wykonane z materiału.

W 1933 roku dokonano modernizacji ogłowia w maskach mod. Penna na nowsze 5 punktowe, zabieg ten polegał na ścięciu dwóch górnych punktów przyczepu ogłowia i zawulkanizowaniu w szczycie maski jednej taśmy łączonej z resztą ogłowia przez co maska mogła używać ogłowia z nowszych modeli maski a Włosi byli w tym na tyle konsekwentni że przerobili w ten sposób prawdopodobnie zdecydowaną większość masek mod. Penna gdyż nigdy w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie widziałem tej maski z zachowanym oryginalnym 6 punktowym ogłowiem. Każda maska tego typu nosi na sobie ślady tej modernizacji.

Nazwa: La Maschera Tipo "T 35"

Rok produkcji: ?

Producent: IAC(Industria Articoli Caucciu - Tivoli)

Rozmiar: II

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: La Maschera Pirelli Tipo PIR. 35

Rok produkcji:

Producent: Pirelli

Rozmiar: II

Przeznaczenie:

Nazwa: La Maschera Tipo T.35Rs

Rok produkcji:

Producent: Pirelli

Rozmiar: I

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Maschere Antigas I. A. C. Tipo "P. C. 35" (T. 35)

Rok produkcji:

Producent: IAC(Industria Articoli Caucciu - Tivoli)

Rozmiar: III

Przeznaczenie: