Nazwa: Die Gasmaske 33(GM33)

Rok produkcji:

Producent:

Rozmiar: 2

Przeznaczenie: Wojsko

 

Nazwa: C-Maske

Rok produkcji: 1939

Producent: Feuershutz Gasschutz Medizinische Geräte (Fega Werk)

Rozmiar: ?

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Zbliżająca się wojna zmusiła nawet neutralną Szwajcarię do zaopatrzenia swoich obywateli w maski przeciwgazowe gdyż jak dotąd jedynie firma Ferdinand Schenk produkowała w kraju niewielkie ilości masek na rynek cywilny o prostej kapturowej konstrukcji, przenoszone w kartonowym pudełku które z racji wykorzystanego materiału nie mogło być trwałe.

W 1938 roku firma Fega wypuściła na rynek znacznie lepszą maskę model C-Maske wzorowaną na wojskowych GM33 jednakże w odróżnieniu od nich część twarzową wykonano z silikonu a nie materiału gumowanego, dokonano modernizacji ogłowia tak by można było ją dopasować do każdej wielkości głowy oraz zastosowano niewielki pochłaniacz przykręcany bezpośrednio do maski za pomocą łącznika gwintowego 40 mm w miejscu długiej rury połączonej na stałe z maską i dużym pochłaniaczem noszonym w torbie jak miało to miejsce w wojskowych GM33. Występuje także wersja wykonana z identycznego materiału jak maski wojskowe jednakże z komorą zaworową umożliwiającą dokręcenie pochłaniacza 40 mm jednak nie jest do końca jasne czy te maski były przeznaczone dla wojska czy dla cywilów.

Całość była przenoszona w solidnej puszce jak na maskę cywilną z tamtego okresu posiadającą regulowany pasek nośny ale także stalowy uchwyt wyprofilowany tak by można było puszkę zaczepić na pasku od spodni. Wewnątrz puszki znajdowało się pudełeczko w wieczku w którym była umieszczona instrukcja oraz wkładki nieparujące lub mydlany ołówek do zabezpieczenia szkieł przed parowaniem.

Zastosowany silikon do odlania części twarzowej był stosunkowo nowatorskim pomysłem który czynił maskę wygodniejszą w użytkowaniu, ponadto w celu lepszego jej dopasowania produkowano ją w trzech rozmiarach. Produkcję rozpoczęto w Zurychu jednakże później uruchomiono także ich linię produkcyjną w kolejnej fabryce tego samego producenta zlokalizowanej w Lozannie w celu zwiększenia szybkości produkcji co ukazuje jak wielkie było na nie zapotrzebowanie. Początkowa cena tych masek wynosiła 16 franków szwajcarskich jednak w 1939 roku cenę tą zmieniono na 8 CHF. Poza ludnością cywilną maski te były użytkowane przez straż pożarną oraz obronę przeciwlotniczą. Produkcję tych masek zakończono w 1941 roku jednak nawet długo po wojnie były one użytkowane szczególnie przez straż pożarną oraz w zakładach chemicznych.

Nazwa: C-Maske

Rok produkcji: 1964

Producent: Feuershutz Gasschutz Medizinische Geräte (Fega Werk)

Rozmiar:

Przeznaczenie:

Nazwa: Bergungsgasmaske(B-Maske)

Rok produkcji: 1964

Producent: Bata

Rozmiar:

Przeznaczenie: Obrona cywilna

Nazwa: ABC-Schutzmaske 67(Masque de protection ABC 67, Maschera protettive ABC 67, SM 67)

Rok produkcji: 1974

Producent: Luwa

Rozmiar: 0

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Nazwa: Die Gasmaske 53(GM53)

Rok produkcji: 1962

Producent:

Rozmiar:

Przeznaczenie: Wojsko

 

Nazwa: ABC Schutzmaske 74

Rok produkcji:

Producent:

Rozmiar:

Przeznaczenie: Wojsko