Nazwa: Masca Model 1935

Rok produkcji: 1939

Producent: "ANTIGAZ" S. A. R. Fabrica Vulcan

Rozmiar: II

Przeznaczenie: ?

Rumunia była jedynym państwem które skopiowało niezwykle udaną czysto polskiego projektu maskę wz.32. Wszystko zaczęło się od zakupu przez Rumunię 100 tysięcy sztuk masek Wz.32/dł w 1935 roku, które miały zastąpić przestarzałe już wtenczas maski Md.1926 używane przez armię rumuńską. Partia tych masek w początkowej fazie w 1935 roku była produkowana przez W.W.S.P. natomiast później produkcję przejęła F.M.P. i zakończyła ją w grudniu 1937 roku. Maski te zasadniczo konstrukcją nie różniły się od tych przeznaczonych dla Wojska Polskiego jednakże zmieniono oznaczenia. Na klapie torby zamiast WZ.32/DŁ. widniało oznaczenie modelu Md.32/L a zamiast oznaczenia rozmiaru literowego M, S lub D widniała rzymska cyfra I, II lub III. To samo dotyczyło części twarzowej maski oraz wytłoczonego modelu maski na pochłaniaczu. Część tych masek była wyprodukowana w wersji dla oficerów przez co posiadały obudowę zaworu wydechowego umożliwiającą wydawanie sygnałów dźwiękowych, maski te na części twarzowej oraz torbie posiadały dodatkowy wers "OFITER" w postaci tuszowej pieczątki. Nie wyklucza się także że wyeksportowano wersję dla wojsk pancernych z krótką rurą i zmienionym systemem nośnym torby. Wszystkie maski Md.32/L były w wersji wykonanej z gumy.

W 1938 roku F.M.P. rozpoczęło produkcję nowej partii zmodernizowanych masek Md.35 będących ulepszoną wersją maski Wz.32 w której duży pochłaniacz i rurę zastąpiono małym pochłaniaczem bezpośrednio montowanym do maski a na miejscu torby pojawiła się metalowa puszka zamykana na zacisk. Nie jest jasne czy te maski były przeznaczone dla armii czy dla ludności cywilnej gdyż mało jest jakichkolwiek archiwalnych dokumentów a nieliczne fotografie przedstawiające użycie tych masek ukazują z nimi zarówno wojsko jak i ludność cywilną. W 1939 roku produkcję masek rozpoczęto na licencji w Rumuni przez firmy "ANTIGAZ" S. A. R. Fabrica Vulcan oraz "SAROGAZ" S. A. R. Fabrica Bucuresti i kontynuowano ją do 1940 roku gdy wprowadzono nowy typ maski w armii rumuńskiej oznaczony Md.39B.

 

Nazwa: Mască contra gazelor OM Model 74

Rok produkcji: 1989

Producent: ?

Rozmiar: II

Przeznaczenie: Wojsko

W latach 70 ubiegłego wieku, w państwach ówczesnego bloku wschodniego zmienił się trend w projektowaniu masek przeciwgazowych. Zamiast wzorować się na konstrukcjach radzieckich zaczęto podglądać rozwiązania techniczne państw zachodnich. Odchodzono od koncepcji maski kapturowej na rzecz masek twarzowych które niewątpliwie gwarantowały większy komfort użytkowania. 

W 1974 roku na mocy decyzji Rady Ministrów utworzono przedsiębiorstwo Romtehnica które zajęło się produkcją sprzętu obronnego w tym m.in. masek przeciwgazowych M74. Były to maski zaprojektowane w oparciu o niemiecką konstrukcję M65 z połowy lat 60. W stosunku do niemieckiego pierwowzoru zastosowano 6 punktowe ogłowie regulowane po założeniu które w maskach M65 było 5 punktowe i nie miało możliwości regulacji gdy maska była już założona. Ogłowia posiadało także taśmę do zawieszenia maski na szyi w pogotowiu gazowym. Zmieniono delikatnie kształt okularów lecz w dalszym ciągu były to metalowe pierścienie z zaciskanymi zębami. Tak jak niemieckie M65, maski te były produkowane w trzech rozmiarach o oznaczeniach I, II i III. Torba i pochłaniacz zastosowane w maskach M74 były rumuńskiego projektu. Wewnętrzna półmaska i złącze gwintowe 40 mm pozostały identyczne jak w niemieckim pierwowzorze. Fabrycznie w półmaskach umieszczano styropianową wkładkę zapobiegającą powstawaniu odkształceń w okresie gdy maska jest magazynowana.

Maski te produkowane były również przez firmę Romcarbon S.A. Licencja na wytwarzanie tych masek została wykupiona przez Irak oraz Arabię Saudyjską.

Z czasem oprawki okularów zmieniono na zaciskowe wykonane z plastyku, łączone śrubą. W połowie lat 80 wprowadzono do produkcji zmodernizowaną wersję M85 która posiadała urządzenie do pobierania płynów, która także była produkowana przez Irak. Maski M85 powstały także w wariancie wykonanym z czarnej gumy.