Nazwa: ?

Rok produkcji: 1940

Producent: VEF (Valsts elektrotehniskā fabrika)

Rozmiar: 3

Przeznaczenie: Wojsko

Maski przeciwgazowe łotewskiej produkcji z przełomu lat 30 i 40 są jedynymi maskami produkowanymi przez to niewielkie państwo. Po utworzeniu się państwa po I Wojnie Światowej armia łotewska została wyposażona w maski zdobyczne. Dopiero końcem lat 30 rozpoczęto produkcję dwóch typów przeznaczonych dla wojska i ludności cywilnej. 

Niniejszy wojskowy model maski posiada wiele cech typowych dla masek niemieckiej produkcji takich jak 7 punktowe ogłowie, zbudowane ze sprężyn zaszytych w materiałowych taśmach rurowych, część twarzowa wykonana z gumowanego materiału czy wkładki okularowe przeciw parowaniu, montowane za pomocą specjalnych pierścieni. Być może jest to spowodowane faktem wieloletnich wpływów niemieckich na Łotwę oraz tym że w latach 30 Niemcy nadal stanowili dużą część społeczeństwa. Poniży model był także produkowany przez firmę Quadrat i wg. niektórych źródeł występuje jako Typ 6. Użytkowana wraz z małym okrągły pochłaniaczem dokręcanym bezpośrednio do części twarzowej, całość przenosiło się w materiałowej torbie koloru brązowego posiadającą regulowany pasek nośny, kieszonkę na wkładki okularowe nieparujące zamykaną na klips oraz fragment skórzanego paska służący do zamykania torby po połączeniu z metalowym "grzybkiem". Produkcję tego modelu zakończono w 1940 roku.

Poza modelem wojskowym był produkowany także model dla ludności cywilnej wzorowany na niemieckiej masce cywilnej VM37, tak jak ona posiadał część twarzową w postaci gumowego kaptura, zawór wydechowy umieszczony pomiędzy okularami i pochłaniacz dokręcany bezpośrednio do części twarzowej.

Po wojnie będąc w radzieckiej strefie wpływów używano masek produkcji radzieckiej. Współcześnie armia Łotewska używa masek przeciwgazowych produkcji szwedzkiej model Skyddsmask 90(Forsheda F2).

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/en/lotwa#sigFreeId0ee152568c

Nazwa: ?

Rok produkcji: 1939

Producent: VEF (Valsts elektrotehniskā fabrika)

Rozmiar: ?

Przeznaczenie: Ludność cywilna

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/en/lotwa#sigFreeId6478731f2e