Nazwa: K1 방독면

Rok produkcji: ?

Producent: Samgong Industrial Co., Ltd.

Rozmiar: ?

Przeznaczenie: Wojsko

Maski K1 weszły do służby w armii Południowej Korei w 1981 roku zastępując model KM9A1(który był pierwszym typem maski przeciwgazowej produkowanej w Południowej Korei) używany od 1973 roku który był kopią amerykańskiej maski M9A1. Model K1 został ponadto zakupiony przez armie marokańską i argentyńską(w której to jest używany pod oznaczeniem K-1 M40) a także jest eksportowana gdzie występuje na rynku amerykańskim pod nazwą "Evolution 5000 Military Gas Mask". Obecnie maski K1 są powszechnie używane w armii Południowej Koreii(poza czołgistami którzy są wyposażeni w maski KM14A1 i KM25A1 czyli kopie amerykańskich masek M14A1 i M25A1) mimo że powstawały w ciągu ostatnich kilkunastu lat nowsze modele masek dla wojska takie jak K-2, K3 czy XK-50(będąca kopią maski M50 aktualnie używanej przez armię amerykańską) to żaden z nich nie przyjął się na dłużej czy w większej ilości.

Jej konstrukcja przypomina jednoznacznie wzornictwem maski kanadyjskie C3 których konstrukcja sięga początku lat 40.

Maska jest produkowana w trzech rozmiarach S, M i L(sygnatura nad okularami) które odpowiadają kolejno wielkością mała, średnia i duża, wykonana z mieszanki 60% naturalnej gumy i 40% chloroprenu. Dostępna w wersji zarówno dla lewo jak i prawo ręcznych strzelców. Wyposażona w urządzenie do pobierania płynów znajdujące się po przeciwnej stronie złącza gwintowego pochłaniacza 40mm NATO, przednia część kryje komorę foniczną i zawór wydechowy. Wcześniejsze maski były wyposażone w torby w kolorze olive jednak z czasem zmieniono je na wersję w kamuflażu. Można także spotkać te maski na wyposażeniu koreańskiej policji która używa ich wraz z czarnymi torbami które są najprawdopodobniej przefarbowanymi torbami zielonymi.

Całe kompletne zestawy masek K1 są pakowane w metalową hermetycznie zamkniętą puszkę która zawiera część twarzową maski z formą przeciw odkształceniom, pochłaniacz, torbę, kaptur, fular przeciwzaroszeniowy, foliową torbę przeprawową i przewód do pobierania płynów wraz z korkiem do manierki wyposażonym w złącze. Puszki można spotkać opisane po koreańsku dwoma różnymi nazwami, K1 방독면(maska przeciwgazowa K1oraz tak jak sztuka w mojej kolekcji 한국형방독면 K-1(maska przeciwgazowa typu koreańskiego K-1wraz z doklejoną do puszki instrukcją "NBC Protective Gas Mask, K-1" w języku angielskim co wskazuje na jej eksportowe przeznaczenie. Pod numerem kontaktu na puszce widnieje informacja na temat położenia pochłaniacza w przypadku mojej maski jest to "중 . 좌" czyli pochłaniacz po lewej stronie a więc maska dla praworęcznych strzelców. Poniżej znajduje się informacja na temat ilości masek w puszce czyli 1. Przed ostatni rząd to informacja iż numer seryjny znajduje się na górze puszki natomiast ostatni podaje informacje na temat producenta.