Nazwa: M85 قناع واقي

Rok produkcji: 1986

Producent: Sa'ad 24 (Mosul)

Rozmiar: I

Przeznaczenie: Wojsko

Pierwszymi maskami przeciwgazowymi używanymi przez armię iracką były kopie amerykańskich M9A1 jugosłowiańskiej produkcji tj. typ M1(zwany także M-59). Armia Iracka używała tych masek pod oznaczeniem M65, najczęściej posiadały one naniesione na torbach znaki arabskie. Niektóre źródła podają że w sierpniu 1963 roku Egipt posłużył za kanał przerzutowy dla około 70 tysięcy masek przeciwgazowych zamówionych przez Irak ze Szwajcarii. Wątpliwa jest możliwość iż maski zamówione w ten czas były szwajcarskiej produkcji, bardziej prawdopodobny wydaje się fakt że zostały one wyprodukowane w innym kraju europejskim możliwe że były to właśnie jugosłowiańskie M1.

W połowie lat 70 Irak rozpoczął produkcję własnych masek w Mosulu. Były to kopie Rumuńskich masek M74 które w odróżnieniu od swojego pierwowzoru miały nad prawym okularem wytłoczony wizerunek Mosulskiego minaretu. Maski te były także najprawdopodobniej sprzedawane do Arabii Saudyjskiej lub produkowane tamże. Ponadto podobny model różniący się detalami był używany przez Armię Irańską.

W połowie lat 80 przyjęto zmodernizowaną maskę M74 oznaczoną jako M85 zaprezentowaną na zdjęciach poniżej, posiadała ona zmodernizowane oprawki okularów ułatwiających ich wymianę oraz urządzenie do pobierania płynów. Produkowana tak jak maski M74 w 3 rozmiarach I, II i III. Model ten był użytkowany przez Armię Iracką w trakcie Wojny Iracko-Irańskiej, podczas Wojny w Zatoce Perskiej i co najmniej do 2003 roku gdyż wtedy w maju zostały znalezione na wyposażeniu bazy lotniczej Al Asad w trakcie działań SSE przeprowadzanych przez Special Air Service Regiment.

Interesującym jest fakt iż w czasie Wojny Iracko-Irańskiej pomimo że obie strony dysponowały dobrej jakości sprzętem ochrony przed bronią masowego rażenia to obie strony ponosiły straty z powodu niemożliwości szczelnego dopasowania masek przez brody które noszą muzułmanie będące częścią ich kultury.

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/en/irak#sigFreeIdbfa47a80f5

Nazwa: قناع غاز

Rok produkcji: 1986

Producent: Sa'ad 24 (Mosul)

Rozmiar: 1

Przeznaczenie: ?

Nie jest jasne czy czy to maska przeznaczona dla wojska czy dla ludności cywilnej a może i dla przemysłu który w latach 80 w Iraku pod maską różnych zakładów przemysłowych produkował broń chemiczną dla wojska.

Z pewnością jest to kopia jednej europejskich masek, gdyż identyczne modele były produkowane w latach 80 i 90 w Rumunii(Panoramic Visor Mask P1240 produkowana przez Romcarbon) oraz we Włoszech(TR82 produkowana przez Spasciani) i Francji(Model Cosmo firmy Fernez).

Maska produkowana najprawdopodobniej w 3 rozmiarach. Wyposażona w standardowy łącznik gwintowy pochłaniacza 40mm NATO oraz dwa zawory wydechowe umieszczone obok siebie prawdopodobnie w celu zmniejszenia oporów wydechowych.

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/en/irak#sigFreeIddfc765cde4