Nazwa: Gasmasker Type G(Gasmasker G-35)

Rok produkcji: 1937

Producent: Vredestein

Rozmiar: ?

Przeznaczenie: Wojsko

Z racji swojej neutralności w okresie I Wojny Światowej armia holenderska nie dążyła do wyposażenia się w środki ochrony dróg oddechowych i dopiero w 1918 roku zakupili od Brytyjczyków nieznaną ilość ich masek typu Small Box Respirator oznaczając je jako Type E. W 1926 roku kiedy wprowadzono nowsze maski Type F poprzedni model użytkowano jako maskę szkoleniową. Type F charakteryzowały w stosunku do poprzednika pochłaniaczem posiadającym specjalne złącze które zapewniało jego szybką możliwość wymiany, część twarzową wykonano z neoprenu, 5 punktowe regulowane ogłowie składające się z jednej nieelastycznej i 4 elastycznych taśm zapewniało znacznie lepsze dopasowanie do głowy a dzięki przyczepieniu do pierścienia w przedniej części maski lepiej radziło sobie w jej dużą wagą. Zawór wydechowy umieszczono w metalowej puszce w połowie długości rury.

W połowie lat 30 zastosowane rozwiązania w maskach Type F były już archaiczne co doprowadziło do ich modernizacji i wprowadzeniem w 1935 roku do produkcji masek Type G który to egzemplarz z mojej kolekcji można podziwiać na zdjęciach. Tak jak poprzednik maska ma nietypowe połączenie z dużym pochłaniaczem za pomocą zacisku jednak zrezygnowano z umieszczenia zaworu wydechowego na karbowanym wężu i trafił on do bakelitowej komory umieszczonej w części twarzowej osłoniętej metalową wkręcaną osłoną. Zawór wydechowy który w poprzednim modelu był wykonany z dwóch płatów gumy deltoido podobnego kształtu w tej masce zmieniono na nowoczesny zawór w postaci okrągłego płatka dociskanego przez sprężynę popularnego wówczas w niemieckich maskach. Okulary wykonane ze szkła Triplex są zabezpieczone metalowymi pierścieniami zębatymi zakładanymi od wewnątrz. Tak jak poprzednik i tą maskę wykonano z twardego nieelastycznego neoprenu wraz ze sprężyną schowaną pod obrzeżem maski stykającym się z twarzą. Maski te produkowały firmy Hevea oraz Vredestein(współcześnie producent opon). Całość przenosiło się w płóciennej torbie skomplikowanego kroju wyposażonej w liczne skórzane i metalowe elementy. Niewielka liczebność armii holenderskiej sprawia iż nie wyprodukowano zbyt wiele tych masek przez co niełatwo dzisiaj je zdobyć. Produkowano je w 5 rozmiarach. Produkcję zakończono w 1939 lub 1940 roku.

Nazwa: Gasmasker Type H

Rok produkcji: 1939

Producent: Hevea

Rozmiar: 2

Przeznaczenie: Wojsko

Poprzednie modele masek ze względu na swoją wagę i nieporęczność spowodowaną przez duży pochłaniacz połączony rurą który musiał być noszony w torbie nie sprawdziły się w przypadku niektórych rodzajów wojsk. W 1938 roku zaczęto produkować i wprowadzono do wojska nowoczesny typ maski przeciwgazowej Type H. Nowy model był znacznie wygodniejszy ze względu na zastosowaną elastyczną gumę, dzięki pochłaniaczowi przykręcanemu bezpośrednio do części twarzowej był dużo lżejszy a także tańszy i szybszy w produkcji. Dużą płócienną torbę zamieniono na puszkę wysokości 32,5 cm zamykaną na zacisk tak że całość do złudzenia przypomina niemieckie maski gumowe GM38. Puszka posiadała pionowe karbowanie i była owalnego przekroju, w wysokim wieczku umieszczane były podstawowe części zapasowe, szklana buteleczka z roztworem do odkażania oraz szmatka i maść przeciw parowaniu okularów wykonanych ze szkła, na zacisku znajdowała się sygnatura producenta "NBZ". System pasków puszki jest skomplikowany tak jak w torbie poprzedniego modelu wyposażony w dodatkowe metalowe elementy i klamry. Pochłaniacze zastosowane w tych maskach były kopiami niemieckich S-Filter. Okulary posiadają od środka rozkręcane pierścienie w celu ich wymiany, w tym modelu jak i we wszystkich maskach produkcji holenderskiej nie stosowano wkładek nieparujących do okularów. W końcowym okresie produkcji zmodernizowano kształt części twarzowej oraz komorę zaworową która była już wykonywana z bakelitu. Maski te produkowała najprawdopodobniej tylko firma Hevea która musiała współpracować z niemieckim producentem Dräger gdyż zawory wydechowe w tych maskach są sygnowane logiem tego producenta. Produkcję zakończono w 1940 roku wraz z kapitulacją Holandii. Nie do końca jest jasne kto dostawał te maski jednakże nieliczne zdjęcia i informacje wskazywały by iż była w nie wyposażana marynarka wojenna oraz oddziały poruszające się na rowerach.

Nazwa: "Veritex" - Gasmasker

Rok produkcji: 1939

Producent:

Rozmiar: 2

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Nazwa: Gasmasker II an III

Rok produkcji: 1939

Producent: Vredestein

Rozmiar: 5

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Nazwa: Het Gasmasker K

Rok produkcji: 1952

Producent: Hevea

Rozmiar: T.1

Przeznaczenie: Wojsko