Nazwa: Máscara C. M. P. 747

Rok produkcji: ?

Producent: Compañia de Material de Proteccion

Rozmiar: 3

Przeznaczenie: Wojsko

Ze względu na sytuację polityczną w Hiszpanii w latach 30 większość masek używanych w tym kraju to klony i hybrydy masek zaprojektowanych w Niemczech. 

Jest to pierwszy model maski używany na dużą skalę w Hiszpanii a być może i tam produkowany. Miejsce produkcji tych masek nie jest znane. Liczne sygnatury na poszczególnych częściach zestawu w postaci skrótu hiszpańskiej firmy "C.M.P." wskazywały by na hiszpańską produkcję jednakże uważa się że producent ten nie dysponował odpowiednią linią która była by w stanie wytwarzać tego typu sprzęt. Maski te więc mogły być wytwarzane w Niemczech na zamówienie C.M.P. i eksportowane do Hiszpanii tak samo jak mogło to być w przypadku masek greckich i bułgarskich.

Poza drobnymi różnicami sama koncepcja części twarzowej jest identyczna z niemiecką maską typu 747 która została wprowadzona na rynek w podobnym okresie. Regulowane ogłowie składające się ze sprężynek zaszytych w materiałowej taśmie rurowej. Produkowana w rozmiarach 1, 2 i 3 odpowiadającym kolejno rozmiarom duży, średni i mały. Okulary wykonane z Triplexu zamontowane w specjalnych oprawkach wyposażonych od wewnątrz w charakterystyczne dla niemieckich masek GM30 pierścienie mocujące nieparujące wkładki okularowe. Reszta zestawu obejmowała długą rurę w materiałowym oplocie która miała wbudowany zawór wydechowy w części złącza gwintowego wkręcanego do maski oraz duży owalny pochłaniacz podobny do tych używanych z niemieckimi maskami GM24, całość przenoszono w solidnej płóciennej torbie także przypominającej torbę masek GM24 wyposażonej w kieszonkę na nieparujące wkładki okularowe.

Nazwa: ?

Rok produkcji: ?

Producent: ?

Rozmiar: 2

Przeznaczenie: Wojsko

Tak jak poniższa maska C.M.P. 747 i ten model ma niejasną historię. Z całą pewnością został on nieco później wprowadzony i zasadniczo sama część twarzowa jest identyczna jak w C.M.P. 747. Jedynie gwintowane łącze pochłaniacza 40mm zastąpiono komorą zaworową, a na miejscu niewygodnej rury i dużego pochłaniacza noszonego w torbie pojawił się mały okrągły, bezpośrednio przykręcany do maski. Całość przenoszono w cylindrycznej karbowanej puszce niemieckiego wzoru malowanej na różne odcienie beżu i brązu, jednakże w znaczący sposób różniącej się jakością wykonania przez cieńszą blachę i paski wykonane ze zwykłego materiału. Maski te często można spotkać sygnowane wewnątrz tuszowymi pieczątkami odbioru wojskowego np. "Artilleria inspección del Estado". Spotyka się wersje wykonane z materiału w zielonym odcieniu jak przedstawiona poniżej oraz w wersji brązowej/beżowej. Pomimo pochłaniaczy sygnowanych CMP nie jest jasne kto produkował części twarzowe gdyż poza kilkoma drobnymi detalami są one identyczne z niemieckimi Vollmaske 735 których produkcję w Niemczech rozpoczęto w połowie lat 30. Sugeruje się że poza hiszpańską C.M.P. mogła to być również hiszpańska DAGSA(Defensa AntiGas S.A. Segovia) lub niemiecka DEGEA.

Maski tego typu były używane m.in. przez Legion Condor i armię generała Franco. 

Nazwa: Máscara de protección A.B.Q. M3-77

Rok produkcji:

Producent:

Rozmiar:

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Máscara de protección A.B.Q. M3-77

Rok produkcji:

Producent:

Rozmiar:

Przeznaczenie: Wojsko