Nazwa: KÕ Gaasitorbik

Rok produkcji: ?

Producent: Põhjala

Rozmiar: K2(Keskmine)

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Estonia jako malutkie nadbałtyckie państewko o niewielkiej liczbie ludności nigdy nie przywiązywało większej uwagi do rozwoju środków ochrony dróg oddechowych z kilku powodów. Największym z nich była stosunkowo burzliwa historia Estonii okresu międzywojennego. W tymże okresie wprowadzono tylko kilka typów masek dla ludności cywilnej oraz wojska. Wojskowych ze względu na raptem 15 tysięczną armię(stan na 1939 rok) nie wyprodukowano zbyt wiele.

Pomimo niewielkiej produkcji zaprojektowane maski były bardzo udanymi konstrukcjami a cywilna maska KÕ wydaje się być nawet technicznie bardziej zaawansowaną niż używany w owym czasie przez armię estońską model wzorowany na francuskiej masce A.R.S. od której nie wiedzieć czemu puszka znalazła się z cywilną maską zaprezentowaną poniżej. Oryginalne puszki były znacznie wyższe. Szklane okulary są sprasowane w aluminiowych oprawkach co w przypadku uszkodzenia wizjera czyniło maskę zupełnie bez użyteczną nie dając żadnej możliwości naprawy. 

Po wojnie będąc częścią ZSRR używano zarówno w armii jak i wśród ludności cywilnej masek produkcji radzieckiej. Współcześnie armia estońska używa masek M95 firmy Scott a organizacje paramilitarne w tym kraju są najprawdopodobniej wyposażane w maski CM-6 czeskiej produkcji gdyż wg. oficjalnych informacji na stronie producenta Gumárny Zubří jednym z odbiorców masek CM-6 było estońskie ministerstwo spraw wewnętrznych.