Nazwa: TF-1 Gas Mask(MF-1)

Rok produkcji: 2001

Producent: ?

Rozmiar: 4

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Chińskie maski przeciwgazowe TF-1 są jednymi z najpóźniej produkowanych modeli masek wzorowanych na maskach kapturowych produkcji radzieckiej których pierwowzory pamiętają jeszcze czasy II Wojny Światowej a sama koncepcja maski kapturowej wywodzi się jeszcze z okresu I Wojny Światowej. Wszystko to może świadczyć jedynie o skuteczności takiej konstrukcji która choć nie gwarantowała wysokiego komfortu użytkowania spełniała swoje zadanie ochronne wyśmienicie. Ciężko jest przypisać jakikolwiek okres dla początku produkcji tego typu masek. Są znane nagrania z lat 60 przedstawiające żołnierzy armii chińskiej w maskach kapturowych wyglądających identycznie lecz ze względu na jakość nagrań i ich szczątkową formę ciężko stwierdzić czy są to maski produkcji chińskiej czy część pomocy Związku Radzieckiego z lat 50.

Maski te można spotkać też pod nazwą MF-1. Interesującą właściwością tych masek niespotykaną w jakichkolwiek kopiach produkowanych w innych krajach jest komora zaworowa wykonana z plastyku i pomalowana na szaro(we wczesnym okresie produkcji komory nie były malowane pozostając białymi). Ponadto maski z późniejszego okresu produkcji wydają się posiadać okulary większej średnicy. Najprawdopodobniej przez cały okres produkcji nie była przewidziana w maskach możliwość montażu wkładek niepotniejących i nie jest wiadome ażeby producent oferował w komplecie fular lub ołówek przeciwpotny. Rury karbowane łączące część twarzową z cylindryczną puszką pochłaniacza były produkowane w wersji pokrytej białym materiałem oraz czarnym i szarym. Występowały zarówno z metalowym łącznikami gwintowymi jak i wykonanymi z szarego plastyku. Sama torba wydaje się najsłabszym ogniwem całego zestawu i wygląda na bardzo tanią i masową produkcję, psując kiepskimi zastosowanymi materiałami wygląd całego zestawu, występuje ona w wersji z klapą zamykaną na guzik oraz na rzep. 

Spora ilość tych masek została wyeksportowana do Stanów Zjednoczonych po atakach z 11 września, miały one dołączone instrukcje w języku angielskim co widać na przykładzie egzemplarza z mojej kolekcji. 

Poza maskami TF-1 powstała też wersja TF-5 w której zastosowano okulary o kształcie odwróconego trójkąta ze ściętymi brzegami co zwiększało kąt widzenia. Powstała także chińska maska TF-6 jednak poza nazwą nie ma ona nic wspólnego z poprzednimi maskami gdyż jest kopią niemieckich masek Panorama Nova.