Ochrona drog oddechowych Detekcja Dekontaminacja Ochrona ciala

Aktualności:

29 stycznia 2017 - Po kolejnej dłuższej przerwie podyktowanej pracami związanymi z przygotowaniem stałej ekspozycji kolekcji która zostanie udostępniona zwiedzającym w Oświęcimiu na niniejszym wortalu pojawiły się nowe eksponaty. W dziale "Detekcja" znajdziemy polskiej produkcji rentgenoradiometr DPS-68 przystosowany do montaży w pojazdach i budowlach, w dziale "Literatura" pojawiła się instrukcja do amerykańskiej maski M40 z pierwszej edycji w 1988 roku a w sekcji "Pozostałe" polski przepływomierz URW-1 montowany w instalacjach filtracyjnych różnego rodzaju bunkrów i schronów oraz lampa "Schron" przeznaczona do oznaczenia wejść do schronów formacji paramilitarnych takich jak PS, ZOS, TOS, OC etc a także prawdopodobnie wojska. Na stronie przybyło także 10 nowych masek w dziale "Ochrona dróg oddechowych" co w sumie daje 161 masek zaprezentowanych tutaj a nowe egzemplarze to: bułgarskiej produkcji maska wojskowa PDE-1 będąca obok polskiej MP4 i czechosłowackiej M10 kolejną kopią amerykańskiej maski M17 które produkowano bez żadnej licencji czy pozwolenia na wykorzystanie wzoru, na stronie pojawiła się też pierwsza wojskowa maska jugosłowiańskiej produkcji model M.29 który został umieszczony w dziale "Serbia" ze względu na lokalizację producenta. W dziale "Szwecja" znajdziemy prostą cywilną powojenną maskę Typ 32 wzorowaną jeszcze na modelach drugowojennych a grono brytyjskich masek zasiliła znana drugowojenna maska lekka Mk.II Lightweight Service Respirator będąca jedną z pierwszych masowo produkowanych masek na świecie która miała umieszczony filtropochłaniacz po lewej stronie aby ułatwić celowanie w masce. Dodatkowo pojawiła się na stronie pierwsza maska litewska model AD-35 produkowany dla wojska w latach 30 wykonany jeszcze ze skóry. Nową dziesiątkę masek dopełnia 5 egzemplarzy produkcji amerykańskiej i są to kolejno: Training Gas Mask wykonana z pierwszych masek C.E.M. które były kiepskiej jakości przez co przeznaczono je do ćwiczeń, drugowojenna maska ćwiczebna M2 Training Gas Mask, dwie maski lekkie M3 i M4 oraz maska M8 Snout.

1 czerwca 2016 - W dziale "Literatura" umieściłem 15 publikacji w postaci książek, instrukcji, katalogów etc które stanowią ważne źródło informacji publikowanych na tym wortalu. W kategorii "Dekontaminacja" znalazło się 6 nowych eksponatów pochodzących z armii Brytyjskiej(DKP No.1 MK 1, No.2 Mk1), Polskiej(IPLS, IZS, IPR-2) i Rosyjskiej(IDPS-69). W sekcji "Ochrona ciała" pojawił się Amerykański Leather Dressing a w "Detekcja" 5 nowych eksponatów w postaci radzieckiego rentgenoradiometru DP-3B oraz polskich DP-66M, D-08, przyrządu POW i suwaka dozymetrycznego. W kategorii "Ochrona dróg oddechowych" znajdziemy 12 nowych masek w tym 2 węgierskie maski wojskowe z okresu zimnej wojny, 2 różne wersje hiszpańskiej powojennej wojskowej maski M3, 3 amerykańskie wojskowe z lat 30/40, dwie radzieckie maski izolacyjne z serii IP46, chińską współczesną wojskową maskę MF-11B, oraz 2 bułgarskiej produkcji kopie masek radzieckich ShM-41M i PMG.

30 kwietnia 2016 - Po dłuższej przerwie na stronie umieściłem 22 nowe maski dobijając tym samym do 139 różnych egzemplarzy zaprezentowanych na tej stronie. W dziale "Szwajcaria" znajdziemy dwie nowe wojskowe powojenne maski GM53 i SM74, w dziale z maskami holenderskimi pojawił się pierwszy powojenny model maski produkowany dla armii holenderskiej, do działu "Polska" doszły dwie różne wersje pierwszej polskiej powojennej maski cywilnej określanej mianem "Typu Cywilnego" w tym jedna produkowana dla dzieci z czerwonej gumy. Dział z maskami łotewskimi wzbogacił się o cywilną maskę kapturową z okresu II Wojny Światowej będącą kopią niemieckich masek cywilnych natomiast do masek francuskich doszło aż 11 masek produkowanych w latach 20 i 30 tak dla wojska jak i przemysłu oraz ludności cywilnej. W dziale "Rosja" znajdziemy dwie wczesne maski kapturowe do aparatów oddechowych, w dziale "Niemcy" produkowaną na bazie wojskowych masek III Rzeszy S-Maskę, w dziale "Dania" wojskową maskę powojenną M49/53 a w dziale "Japonia" bliżej nieznaną maskę wyprodukowaną przez firmę STS, prawdopodobnie o przeznaczeniu cywilnym, z pochłaniaczem przykręcanym bezpośrednio do maski.

 

25 października 2015 - W ostatnich dniach umieściłem na stronie 17 nowych masek przeciwgazowych w tym maskę kanadyjskiej produkcji dla ludności cywilnej z okresu II Wojny Światowej, podstawowy model wojskowej maski przeciwgazowej armii szwajcarskiej od lat 30 aż do okresu po II Wojnie Światowej, interesujące 3 maski zastępcze polskiej produkcji a także 2 maski cywilne typu C2 produkowane w Polsce pod koniec lat 30 i wczesna wersja maski SzM-41 będąca pierwszym modelem produkowanym dla wojska w powojennej historii Polski. Ponadto na stronie pojawiła się maska japońska z 1943 roku, brytyjska maska MkV będąca podstawowym modelem maski przeciwgazowej armii brytyjskiej w momencie wybuchu II Wojny Światowej i aż sześć masek z okresu I Wojny Światowej i okresu bezpośrednio po niej i są to brytyjska maska Small Box Respirator, amerykańskie maski Kops Tissot i Kops Tissot Monroe, belgijska M18 w wersji wykonanej z części twarzowej niemieckiej maski GM18, niemiecka maska skórzana GM17 i francuska maska mokra M2. Stronę wzbogaciła też skórzana maska produkcji włoskiej dla armii belgijskiej Model 24 która zasiliła moją kolekcję równy rok temu dzięki wymianie kolekcjonerskiej z właścicielem największej kolekcji masek przeciwgazowych w Belgii i jednocześnie jednej z największych na świecie.

Na stronie pojawiło się też sporo pozycji w innych działach takich jak "Detekcja": niemieckie rurki do przyrządu rozpoznania chemicznego używanego przez Wehrmacht, niemiecki powojenny dozymetr osobisty, szwajcarskiej armii papierki wskaźnikowe rozpoznania chemicznego, dwie różne wersje brytyjskich wojskowych papierków rozpoznania chemicznego, brytyjski dozymetr osobisty wraz z pulpitem do odczytu i ładowania, brytyjskie ćwiczebne najnowszej generacji na świecie wojskowe urządzenie LCAD do wykrywania skażenia chemicznego, radziecki przyrząd rozpoznania chemicznego, czechosłowacki przyrząd rozpoznania chemicznego. A w dziale "Dekontaminacja": radziecka słynna apteczka AI2 z lekami na wypadek porażenia bronią masowego rażenia, radziecki indywidualny pakiet przeciwchemiczny, czechosłowacki pakiet przeciwchemiczny IPB80. W dziale "Ochrona działa" przybyła amerykańska wojskowa narzutka przeciw iperytowa z okresu II Wojny Światowej i w dziale "Pozostałe" doszły brytyjskie drugowojenne karty z papierosów traktujące o tematyce obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej a także pojawił się czechosłowacki przyrząd do pomiaru twarzy w celu dobrania właściwego rozmiaru maski przeciwgazowej. 

22 sierpnia 2015 - Umieściłem na stronie współczesną polską naszywkę 2 Eskadry Powietrznego Rozpoznania Skażeń NBC i proporczyk na beret 16 Kompani Chemicznej z Elbląga które można znaleźć w dziale "Pozostałe". Ponadto w dziale "Dekontaminacja" pojawiło się aż 7 nowych eksponatów, po dwa z USA i Rosji i po jednym z Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. W dziale "Dekontaminacja" można oglądać 4 nowe eksponaty pochodzące z armii Szwecji, Wielkiej Brytanii i Kanady a w dziale "Literatura" znalazło swoje miejsce aż 8 polskich książek i instrukcji.

1 czerwca 2015 - Na stronie pojawiło się kolejne 18 nowych masek przeciwgazowych tym samym zamykając pierwszą setkę. Od początku czerwca można zobaczyć kolejne 4 przedwojenne polskie maski z okresu II RP, 4 włoskie maski przeciwgazowe z okresu II Wojny Światowej, 2 maski dla Armii Czerwonej, holenderska maska przeciwgazowa dla ludności cywilnej, 4 japońskie w tym jedna dla Cesarskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Japonii, jedyny model maski przeciwgazowej produkowany w Nowej Zelandii, czechosłowacka maska z lat 30 i maska przeciwgazowa Sił Obronnych Izraela(IDF).

31 stycznia 2015 - Po długiej przerwie stronę wzbogaciłem aż o 18 masek z mojej kolekcji. W dziale "Szwajcaria" można zobaczyć trzy powojenne maski produkowane w tamtym kraju natomiast w innych działach pozostałe 15 masek pochodzących z okresu II Wojny Światowej i czasu ją poprzedzającego. I są to: polska przedwojenna maska wz.32, sowiecka maska przeciwgazowa dla ludności cywilnej, holenderska maska kapturowa dla ludności cywilnej, japońska cywilna maska przeciwgazowa, dwie maski fińskie, cztery szwedzkie oraz pięć brytyjskich.

31 sierpnia 2014 - Dziś na stronie pojawiły się dwie pierwsze maski przeciwgazowe w sekcji "Stany Zjednoczone" z okresu I Wojny Światowej, jedna z tegoż okresu w sekcji "Niemcy", pierwsze dwie polskie maski R.S.C. z okresu II RP, dwie francuskie z okresu między wojennego, dwie czechosłowackie z okresu między wojennego oraz nowa bułgarska maska z lat 80. Ponadto pojawiły się nowe zdjęcia w dziale "Galeria".

30 czerwca 2014 - Na stronie pojawiła się nowa maska jugosłowiańska z lat 30 będąca kopią francuskiej maski R.S.C. którą ze względu na lokalizację producenta umieściłem w dziale "Serbia".

16 maja 2014 - Dodałem nową maskę belgijską M18 z okresu I Wojny Światowej przez co można ujrzeć moją całą kolekcję masek belgijskich składającą się z 15 egzemplarzy. Ponadto na stronie się pojawiły moje wszystkie 4 maski z Chin a także pierwsze 3 maski z Serbii, 2 maski z Japonii, 2 maski z Holandii, oraz po pierwszej masce z Czechosłowacji, Francji, Włoch i Szwajcarii. W sekcji "Pozostałe" pojawiły się 4 polskie naszywki wojsk chemicznych, zestaw przeźroczy oraz szwedzki znaczek z maską przeciwgazową. W sekcji "Ochrona ciała" pojawiły się pierwsze 4 kombinezony, jeden czechosłowacki, dwa amerykańskie i szwajcarski. W sekcji "Detekcja" pierwsze 6 przedmiotów trzy z Polski, jeden z Belgi i dwa z Czechosłowacji. Natomiast w dziale "Dekontaminacja" są pierwsze 3 przyrządy do usuwania skażenia, dwa polskie i jeden czechosłowacki. Wszystkie opisy pojawią się jeszcze przed najbliższą aktualizacją.

30 kwietnia 2014 - Na wortalu pojawiają się dwie nowe maski belgijskie Shogun oraz AG.5, trzy duńskie a także cztery węgierskie. Ponadto w dziale "Literatura" pojawiła się pierwsza pozycja a w kategorii "Pozostałe" nowa odznaka i naszywka.

29 marca 2014 - Od dziś na stronie można podziwiać zdjęcia w dziale "Galeria", polską korpusówkę i odznakę szkoły wojsk chemicznych oraz łotewską, norweską, rumuńską i dwie hiszpańskie maski z okresu II Wojny Światowej a także powojenne norweską IMA, kanadyjską C3, rumuńską M74 i dwie irackie pochodzące z okresu wojny Iracko-Irańskiej i Wojny w Zatoce Perskiej.

25 lutego 2014 - Dodałem dwie nowe wojskowe maski, bułgarską z okresu II Wojny Światowej oraz kanadyjską współczesną dla personelu latającego. Uzupełniłem także listę masek i innego wyposażenia którego poszukuję, lecz oczywiście jestem zainteresowany każdym przedmiotem którego jeszcze nie posiadam a jest związany z tematyką broni masowego rażenia.

01 stycznia 2014 - Oficjalnie rusza nowa bardziej przejrzysta odsłona wortalu maski.poszukiwania.pl który teraz będzie przedstawiał nie tylko moją kolekcję masek przeciwgazowych ale także inne przedmioty związane z szeroko pojętą tematyką broni masowego rażenia.

Ponadto wraz z kolejnymi aktualizacjami będzie przygotowywany do spełniania swojej nowej edukacyjnej roli. Na chwilę obecną można podziwiać wszystkie maski które posiadam z następujących krajów: Belgia(12), Estonia(1), Grecja(1), Izrael(1), Korea Południowa(1).