Nazwa: Gasmaske M. 1938 G.(Arbejds-Ansigtsmaske M. 1938 G.)

Rok produkcji: 1943

Producent: ?

Rozmiar: 3

Przeznaczenie: Wojsko

W 1939 roku produkcję masek M. 1938 zastąpiono wytwarzaniem zmodernizowanej wersji M. 1938 G. która posiadała bezpieczniejsze okulary wykonane z z trójwarstwowego szkła klejonego tzw. Triplex oraz część twarzową wykonaną z obustronnie gumowanego materiału co zapewniało lepszą odporność na penetrację maski przez BST.

Pomimo zajęcia Danii przez hitlerowskie Niemcy w 1940 roku mogła ona nadal zachować swoją suwerenność a także możliwe było funkcjonowanie parlamentu i rządu. Także maski dla armii były nadal produkowane w przeciwieństwie do takich krajów jak Belgia czy Holandia. Dopiero zmiany w 1943 roku doprowadziły do zaprzestania produkcji masek M. 1938 G..

Maski te tak jak M. 1938 występują w wersji cywilnej. Ponadto można je spotkać zarówno w wersji pokrytej beżową gumą jak egzemplarz z mojej kolekcji oraz w wersji z gumą koloru czarnego.

Obronę przeciwlotniczą wyposażono na przełomie lat 30 i 40 w maski FM3 produkcji czechosłowackiej które zostały oznaczone jako Model F. i pozyskane na drodze zakupu.

Po wojnie armię duńską wyposażano w brytyjskie maski Lightweight Service Respirator które były oznaczane M/45 a po wprowadzeniu modelu M/49 który był już produkcji duńskiej nadwyżkę M/45 przekazywano obronie cywilnej przez co często te maski można spotkać sygnowane czerwonymi pieczęciami CF od Civilforsvar. Pod koniec lat 60 Duńskie Siły Zbrojne zaczęły się już zaopatrywać w maski C3 kanadyjskiej produkcji nadając im symbol M/69 które to pozostały na wyposażenie aż do początku lat 90. W latach 70 duńska obrona cywilna dokonała zakupu niemieckich masek GM38 których znaczne ilości pozostawały jeszcze w magazynach w Niemczech które tak jak maski M/45 były oznaczane czerwonymi pieczęciami CF. Dowództwo zaopatrzenia H.t.K. w 1970 roku przemianowano na HMAK(Wojska Lądowe), FMAK(Lotnictwo) i SMAK(Marynarka Wojenna) zajmujące się dostawami dla poszczególnych typów wojska.