Nazwa: Bęben na proszek indykacyjny

Rok produkcji: ?

Pochodzenie: Polska

Przeznaczenie: Wojsko

Bęben na proszek indykacyjny jest przeznaczony do wykrywania trwałych środków trujących w terenie i na przedmiotach terenowych. Jest to puszka metalowa w kształcie cylindra. Na jednej ściance czołowej znajduje się uchwyt a na drugiej szyjka z otworem. W otworze jest siatka która zapewnia równomierne rozsiewanie proszku na badaną powierzchnię. Otwór zamyka przykręcana pokrywa. W miejscu umocowania drewnianego uchwytu przymocowana jest taśma nośna wykonana z tkaniny szerokości 2-3 cm. Taśma nośna występuje w dwóch wersjach, krótkiej nieregulowanej jak w przypadku bębna z mojej kolekcji oraz w wersji długości 100-120 cm wyposażona w sprzączką do regulacji długości. Pojemność bębna wynosi 2-4 kg proszku indykacyjnego. Bębny przechowuje się w magazynach przeznaczonych na sprzęt techniczno-wojskowy. 

Warto wspomnieć iż sama idea tego typu pojemnika ma swój pierwowzór w bębnie produkcji niemieckiej którego używały wojska chemiczne III Rzeszy w latach 30 i 40.

Nazwa: Dozymetr DKP-50(Dawkomierz Indywidualny z Bezpośrednim Odczytem DKP-50)

Rok produkcji: ?

Pochodzenie: Polska

Przeznaczenie: Wojsko

Dozymetr DKP-50 służy do określenia indywidualnej, sumarycznej dawki promieniowania gamma w zakresie od 0 do 50 rentgenów przy natężeniu promieniowania od 0,5 do 200 R/h. Ma kształt wiecznego pióra i nosi się go w kieszeni. Cylindryczny kadłub dozymetru wykonany jest z dur-aluminium. Wewnątrz kadłuba dozymetru mikroskop pomiarowy składa się z okularu, obiektywu i skali. Mikroskop pozwala na 45-krotne powiększenie. Podziałka dozymetru ma 25 działek, wartość działki wynosi 2R. Wnętrze dozymetru od strony ładowania jest uszczelnione gumowym pierścieniem i nakrętką. Przed wpływami atmosferycznymi i zabrudzeniem chroni je metalowy kapturek, w którego dnie umieszczone jest szkło. Przed każdym załadowaniem dozymetru kapturek należy odkręcić. Z dozymetrami DKP-50 należy obchodzić się ostrożnie, gdyż uderzenia i wstrząsy mogą spowodować uszkodzenie przyrządu.

Wielkość dawki odczytuje się na podziałce dozymetru. Dozymetr ładuje się na pulpicie załadowczym PZ-65 lub na pulpicie załadowczo-pomiarowym zestawów DP-23P. Ponadto DKP-50 może być ładowany w gnieździe rentgenoradiometru DP-66M który z baterii wewnętrznej w postaci dwóch ogniw R20 1,5V zapewnia naładowanie 1000 dozymetrów i pracę w czasie 50 godzin. 

25 sztuk dozymetrów DKP-50 składało się na komplet dozymetrów KD-65 umieszczony w drewnianej skrzynce a 50 sztuk DKP-50 w zestawie dozymetrów DP-23P. Dozymetrami tego typu można dokonywać pomiarów w zakresie temperatur od -20 do +50 stopni Celsjusza przy czym nie tracą one sprawności nawet w temperaturze -40. Dozymetry DKP-50 działają przy wilgotności względnej powietrza do 95% +/- 3%. Ponadto budowa dozymetrów DKP-50 pozwala na ich przebywanie w wodzie na głębokości 0,5 m do 30 minut.

Upływność ładunku dozymetrów wynosi:

-2 działki(4R) w ciągu 24 godzin w normalnych warunkach atmosferycznych oraz w ciągu 4 godzin w temperaturze -20 +/- 2 stopnie Celsjusza

-3,5 działki(7R) w ciągu 24 godzin w temperaturze +50 stopni Celsjusza +/- 2 stopnie oraz w ciągu 48 godzin przy wilgotności względnej powietrza 95% +/- 3% i w temperaturze +20 stopni Celsjusza +/- 5 stopni.

Błąd pomiaru dawki może dochodzić do +/- 15% całkowitej wartości podziałki. Ciężar dozymetru DKP-50 wynosi około 50 g a jego wymiary 135x12 mm. 

Do lipca 1964 roku produkowano dozymetry DKP-50 z kontaktem ładowania magnetycznym, po lipcu 1964 produkowano dozymetry DKP-50 z kontaktem ładowania mechanicznym przez co w pulpicie załadowczym PZ-65 można ładować tylko i wyłącznie dozymetry z kontaktem mechanicznym. Dla odróżnienia dozymetry z kontaktem magnetycznym mają kapturki w kształcie ścisłego stożka a z kontaktem mechanicznym w kształcie pierścienia, ponadto centralna elektroda(widoczna przez wziernika kapturka) w dozymetrach z kontaktem mechanicznym jest wykonana z mosiądzu i na nacięcie do regulowania wkrętakiem, taką właśnie wersję można obejrzeć na zdjęciach sztuki z mojej kolekcji.

Dozymetry DKP-50 przechowuje się w drewnianych skrzynkach naładowane. Przed wydaniem ich osobom udającym się w teren skażony dozymetry ponownie się ładuje.

Istnieje pogląd iż dozymetry DKP-50 były wydawane oficerom ze względu na możliwość bezpośredniego odczytu dawki a żołnierzom wydawano dozymetry bez możliwości bezpośredniego odczytu dawki takie jak DS-50 i DP-70M jednakże jak dotąd nie spotkałem w żadnym regulaminie ani instrukcji potwierdzenia tego faktu.

Nazwa: Zestaw Środków Wskaźnikowych do GSA-12

Rok produkcji: 1987

Pochodzenie: Polska

Przeznaczenie: Wojsko

Uzupełniający zestaw środków wskaźnikowych w postaci różnych odczynników chemicznych używanych w gazo-sygnalizatorach typu GSA-12 będących w pojazdach BRDM-2, GAZ-69 i UAZ w wersjach rozpoznania chemicznego które znajdowały się na wyposażeniu różnych krajów Układu Warszawskiego.

Nazwa: POW-1(Przyrząd Obserwacji Wybuchów)

Rok produkcji:

Pochodzenie: Polska

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Suwak Dozymetryczny

Rok produkcji:

Pochodzenie: Polska

Przeznaczenie:

Nazwa: Rentgenometr D-08

Rok produkcji:

Pochodzenie: Polska

Przeznaczenie:

Nazwa: Rentgenoradiometr DP-66M

Rok produkcji:

Pochodzenie: Polska

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa:

Rok produkcji:

Pochodzenie: Polska

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: ?

Rok produkcji: ?

Pochodzenie: Belgia

Przeznaczenie: Wojsko

Przykład bębna na proszek indykacyjny produkcji belgijskiej. Konstrukcyjnie jedyną różnicą od polskiego odpowiednika jest materiał wykonania obudowy który jest grubym kartonem a nie tak jak w przypadku polskich bębnów blachą. Zasada działania pozostaje taka sama jak w przypadku bębnów produkowanych w innych krajach.

Nazwa: Súprava osobných operatívnych dozimetrov DC-1A-71

Rok produkcji: ?

Pochodzenie: Czechosłowacja

Przeznaczenie: Obrona Cywilna

Zestaw dozymetrów indywidualnych DC-1A-71 służy do określania dawki indywidualnej promieniowania z dokładnością 2 R przy pomocy dozymetrów T-50 z bezpośrednim odczytem dawki a także do ich ładowania za pomocą konsolety zasilanej dwoma bateriami AA która jest jednocześnie etui na pięć sztuk dozymetrów. Cały komplet waży około 500 g i może być eksploatowany w temperaturze od 0 do 50 stopni Celsjusza. Budowa dozymetrów T-50 jest analogiczna z budową polskich DKP-50 opartych działaniem na komorze jonizacyjnej z widoczną skalą wewnątrz podzieloną na 25 działek co 2 R, obudowa T-50 ma postać rurki o średnicy 14,4 mm i długości 120 mm, jeden dozymetr waży 40 g. Upływność ładunku dozymetru wynosi maksymalnie 1 działka na 24 godziny. Każdy dozymetr ma naniesiony swój indywidualny numer. Konsola jest wykonana z plastyku i posiada podświetlenie skali dozymetru podczas ładowania przez regulację potencjometru. Całość jest przenoszona w skórzanym etui. 

Nazwa: Diagnostický gama - neutronový dozimetr DD-80

Rok produkcji: 1987

Pochodzenie: Czechosłowacja

Przeznaczenie: Wojsko

Dozymetr DD-80 jest dozymetrem osobistym służącym do pomiaru pochłoniętej indywidualnej dawki promieniowania. Został on wprowadzony około 1980 roku i zastąpił używany dotąd dozymetr krystaliczny DK-70. DD-80 pozwala na pomiar dawki pochłoniętej promieniowania gamma oraz neutronowego co jest niewątpliwą zaletą w stosunku do poprzedniego modelu który mógł mierzyć tylko promieniowanie gamma. Dozymetry DD-80 miały tylko i wyłącznie przeznaczenie diagnostyczne i pomagały w planowaniu leczenia oraz skutków choroby popromiennej. Nie mogły one ukazać sprawności bojowej i nie zastępowały dozymetrów grupowych. Głównym elementem dozymetru jest umieszczony wewnątrz plastykowej obudowy fragment radio-luminescencyjnego szkła fosforanowego którego struktura atomowa zmienia się pod wpływem promieniowania. W celu diagnostycznym rozbierało się dozymetr i wyciągało szkiełko w celu umieszczenia go w aparaturze analitycznej VDD-80 która mogła określić dawkę indywidualną po napromieniowaniu światłem ultrafioletowym szkiełka. Dwuczęściowa plastykowa obudowa wyposażona dodatkowo w uszczelkę zabezpiecza wnętrze przed wpływami atmosferycznymi, całość jest skręcona śrubą z nakrętką dodatkowo zaślepioną gumowym korkiem, ponadto jest ona ekranizowana od wewnątrz ołowianą blachą. Na zewnątrz jest umieszczona informacja na temat modelu dozymetru, serii oraz indywidualny numer. Ucho w obudowie umożliwia zawieszenie dozymetru jak brelok albo przywiązanie go, zgodnie z regulaminem umundurowania vz.85 dozymetr DD-80 powinien być umieszczony w małej kieszonce która jest naszyta we wnętrzu kieszeni po lewej stronie bluzy. Dozymetry pakowano zbiorczo po 10 sztuk w pudełka kartonowe jak na zdjęciu.

Nazwa: CHP-71(Chemický Průkazník)

Rok produkcji:

Pochodzenie: Czechosłowacja

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Detector Chemical Agent, Nerve Vapor

Rok produkcji:

Pochodzenie: Kanada

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Paper Chemical Agent Detector(3-Way Liquid, Adhesive Backed)

Rok produkcji:

Pochodzenie: Kanada

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Ampulle Pumpenhübe(Gasanzieger)

Rok produkcji: ?

Pochodzenie: Niemcy

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa:

Rok produkcji:

Pochodzenie: Niemcy

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Войсково́й Прибо́р Хими́ческой Разве́дки ВПХР(VPHR)

Rok produkcji: 1986

Pochodzenie: Rosja

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Дозиметр ДП-3Б(DP-3B)

Rok produkcji:

Pochodzenie: Rosja

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Nachwiespapier Fuer Fluessige Kampfstoffe

Rok produkcji: 1978

Pochodzenie: Szwajcaria

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa:

Rok produkcji:

Pochodzenie: Szwecja

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Dosimeter HR/2-383930

Rok produkcji: ?

Pochodzenie: Wielka Brytania

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Charging Units, Dosimeter, Quartz-Fibre, No2 MkII

Rok produkcji: 1958

Pochodzenie: Wielka Brytania

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Detector Paper, Chemical Agent, No. I Mk.2, Liquid Three Colour

Rok produkcji: 1976

Pochodzenie: Wielka Brytania

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Detector Paper Chemical Agent, No 2 Mk 2 Liquid, One Colour

Rok produkcji: 2002

Pochodzenie: Wielka Brytania:

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Lightweight Chemical Agent Detector(LCAD) Surrogate

Rok produkcji: ?

Pochodzenie: Wielka Brytania

Przeznaczenie: Wojsko