Nazwa: M-29

Rok produkcji: ?

Producent: Zavod Obilićevo-Kruševac

Rozmiar: M

Przeznaczenie: Wojsko

 

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/serbia#sigFreeId691a80088c

Nazwa: Civilna Maska M. 33(Цивилна Маска М. 33)

Rok produkcji: ?

Producent: Zavod Obilićevo-Kruševac

Rozmiar: С

Przeznaczenie: Ludność cywilna

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/serbia#sigFreeIdb708d028c3

Nazwa: M52(M-3)

Rok produkcji: ?

Producent: Industrija Miloje Zakić Kruševac

Rozmiar: 2

Przeznaczenie: Wojsko

Na początku lat 50 pogorszenie stosunków Jugosławii z ZSRR wpłynęło pozytywnie na relacje z USA które postanowiły zapewniać pomoc gospodarczą i wojskową. W latach 50 Jugosławia otrzymała od Stanów Zjednoczonych wsparcie w zakresie sprzętu obronnego a także broni chemicznej. Poza wsparciem w postaci czołgów, artylerii i samolotów Jugosławia skorzystała także z możliwości wymiany personelu oraz szkolenia przez Stany Zjednoczone w zakresie broni chemicznej i biologicznej co nastąpiło w latach 1956-1961.

Korzystając z pomocy USA w zakresie sprzętu obronnego wznowiono produkcję węgla aktywowanego i masek przeciwgazowych w 1952 roku, w fabryce Miloje Zakić, w mieście Obilicevo. Fabrykę tą zbombardowano w kwietniu 1941 roku co wstrzymało dalszą produkcję masek i innego sprzętu obronnego w tym kraju. Wraz z ponownym uruchomieniem produkcji po wojnie wprowadzono maski M52 oznaczone też jako M-3. Były one nieco odświeżoną wersją masek M-2 na których wytwarzanie w połowie lat 30 wykupiono licencję od czechosłowackich producentów. M52 w odróżnieniu od M-2 nie posiadały części twarzowej pokrytej tkaniną trykotową. M-2 były także przenoszone w metalowych puszkach i użytkowane z małym okrągłym pochłaniaczem przykręcanym bezpośrednio do części twarzowej natomiast M52 posiadały duży owalny pochłaniacz który był połączony z maską za pomocą karbowanego węża pokrytego tkaniną trykotową a całość przenoszono w torbie płóciennej. 

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/serbia#sigFreeId0b19281979

Nazwa: Zaštitna maska M-1(M-59)

Rok produkcji: 1984

Producent: Industrija Miloje Zakić Kruševac

Rozmiar: V

Przeznaczenie: Wojsko

Na przełomie lat 50 i 60 rozpoczęto produkcję masek przeciwgazowych będących najprawdopodobniej licencjonowanymi kopiami amerykańskich masek serii M9. Maski te miały zastąpić wysłużone, pamiętające jeszcze lata 30 maski M2 i M3(M52). Jest to najbliższa kopia maski M9 która poza kolorem zastosowanej gumy i lakieru, którym są pokryte części metalowe, nie różni się niczym. Produkowano je w 3 wielkościach, najmniejszej M, średniej S i dużej V. Tak jak maski M9 i te występują w wersji dla lewo i prawo ręcznych strzelców. Pewną partię tych masek wyeksportowano do Iraku. Początkowo produkowano je w dwóch różnych wersjach, M-1 dla wojska jak ta przedstawiona na poniższym zdjęciu oraz MC-1 dla ludności cywilnej która nie posiadała wewnętrznej półmaski, jednak pod koniec produkcji w latach 80 wojskowe M-1 kompletowano z cywilnymi torbami takimi jak na zdjęciu i tak udostępniano ludności cywilnej przez obronę cywilną. Poza wojskiem i ludnością cywilną masek tych używała także policja oraz inne służby paramilitarne jeśli zaszła taka potrzeba. W komplecie znajdował się pakiet przeciwchemiczny typu LPD, narzutka przeciwchemiczna, instrukcja, opatrunek i dwa kawałki materiału do przecierania maski i okularów. Był to podstawowy model maski przeciwgazowej w JNA do 1980 roku kiedy to wprowadzono nowszy model M-2.

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/serbia#sigFreeIdc31448945b

Nazwa: Zaštitna maska M2

Rok produkcji: 1991

Producent: 

Rozmiar: M

Przeznaczenie: Wojsko

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/serbia#sigFreeIda5f1a76f39