Nazwa: Norsk folkegassmaske modell 1939.

Rok produkcji: 1940

Producent: Viking Askim

Rozmiar: 2

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Poniższa maska jest jedynym modelem produkowanym w Norwegii w czasie II Wojny Światowej i okresie bezpośrednio ją poprzedzającym. Ten model był produkowany w rozmiarach 1, 2 i 3. Nie jest jasne czy firma Viking Askim produkowała całe maski czy jedynie gumowe części twarzowe ponieważ na ich zewnętrznej powierzchni wśród tuszowych pieczątek widnieje symbol GK oznaczający Gas Konsulenten, norweską firmę specjalizującą się w różnego typu sprzęcie ochrony przeciwgazowej. Występuje także wersja wykonana z czarnej gumy. Pierwowzorem tej maski jest wojskowy model M/34 produkowany od połowy lat 30  wyposażony w część twarzową wykonaną z gumowanego materiału posiadającą rozkręcane oprawki okularów, przypominała ona maski niemieckie GM24 i GM30 różniąc się jedynie drobnymi detalami, komora zaworowa była identyczna jak w poniższej masce a całośc przenoszona w puszce będącej kopią puszek produkowanych dla armii Niemieckiej. Maska M/34 z gumowanego materiału posiadała możliwość montażu okularowych wkładek nie parujących za pomocą specjalnych pierścieni, poniższa wersja gumowa nie ma takiej opcji. Gumowy wariant najprawdopodobniej był przeznaczony dla także obrony cywilnej. Cały komplet przenosiło się w płóciennej torbie lub puszce wykonanej z blachy stalowej jak w przypadku egzemplarza w mojej kolekcji. 

 

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/norwegia#sigFreeId182bcd52e8

Nazwa: Respirator Model IMA

Rok produkcji: ?

Producent: Helly-Hansen Moss

Rozmiar: 1

Przeznaczenie: Obrona Cywilna

Poniższy egzemplarz jest jednym z niewielu modeli masek przeciwgazowych wykonanych z PVC, z których większość była produkowana w Norwegii, w latach 60, 70 i 80 na potrzeby tamtejszej Obrony Cywilnej i ochrony społeczeństwa. 

W sumie powstało 5 modeli masek tej rodziny, każdy posiadał wyróżniające go cechy definiujące jego użycie w zależności od potrzeb. Przedstawiony model IMA na zdjęciach cechuje centralnie umieszczone złącze gwintowe pochłaniacza które we wszystkich modelach było przystosowane do pochłaniaczy 40mm NATO.

Kolejny model A-62 był wykonany z PVC koloru szarego i umożliwiał podłączenie pochłaniaczy po obu stronach maski a oprawę zaworu wydechowego przeniesiono w okolice podbródka tam gdzie w modelu IMA znajdowała się oprawa pochłaniacza.

Następny model LF-62 posiadał złącze pochłaniacza już tylko po lewej stronie, wykonany z szarego PVC tak jak A-62 i dodatkowo wyposażony w komorę foniczną polepszającą słyszalność mowy która była umieszczona w miejscu zaworu wydechowego modelu IMA. Nie jest wiadome czy była produkowana też wersja tej maski ze złączem pochłaniacza umieszczonym po prawej stronie, jednakże fakt umieszczenia pochłaniacza z boku znacznie ułatwiał złożenie się do strzału z broni długiej co najprawdopodobniej było czynnikiem decydującym o zakupie tych masek przez filipińską policję która ich używała w latach 80. Maski te spotyka się także z pochłaniaczem połączonym z maską za pomocą rury w której to właśnie konfiguracji były użytkowane przez policję na filipinach.

Ostatni model LFG był wykonany z oliwkowego PVC jak model IMA, posiadał złącze pochłaniacza, komorę zaworową i zawór wydechowy umieszczony identycznie jak LF-62 jednakże przez zmieniony kształt części twarzowej można było użytkować z maską okulary.

Wszystkie maski z tej rodziny cechowało komfortowe 6 punktowe ogłowie wykonane z elastycznych taśm materiałowych, złącze gwintowe 40mm NATO obsługujące najbardziej powszechne pochłaniacze na świecie, panoramiczny wizjer o szerokim polu widzenia, wewnętrzna półmaska skutecznie ograniczająca parowanie wewnętrznej części wizjera i obudowa zaworu wydechowego umożliwiająca zmianę kierunku wydychanego powietrza.

Wszystkie modele były przenoszone w torbach wykonanych z tworzywa sztucznego.

 

View the embedded image gallery online at:
http://maski.poszukiwania.pl/index.php/norwegia#sigFreeIdbef5a776cf