Nazwa: 小玉式 防煙マスク(Kodama Formula Smoke Mask)

Rok produkcji: ?

Producent: ?

Rozmiar: ?

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Ze względu na skrajną unikalność tej maski niewiele można o niej powiedzieć poza samą nazwą która jest widoczna na tuszowej pieczęci wewnątrz, można sądzić iż "Kodama" to będzie także nazwa producenta. Poza nazwą jest widoczny też numer seryjny co wskazywało by na olbrzymie ilości wyprodukowanych masek tego typu jednakże nigdy wcześniej jej nie spotkałem ani nie znam innego kolekcjonera lub muzeum które by ją posiadało. Z całą pewnością jest to maska o przeznaczeniu cywilnym, najprawdopodobniej z lat 30, wykonana z materiału impregnowanego lub pokrytego od zewnątrz gumą uszytego w konstrukcję czepka. Dosyć cienka warstwa materiału chłonnego sugeruje iż niekonieczne musi być to maska przeciwgazowa, może być też do ochrony przed dymami.

Nazwa: 十六年式防空用防毒面(16nen Shiki Boukuuyou Boudokumen-Model 16 Air Defense Gas Mask)

Rok produkcji: 1942

Producent: 日本化工(Japan Chemical Industries)

Rozmiar: 3

Przeznaczenie: Ludność cywilna

Narastające zapędy imperialistyczne i ekspansja Japonii w latach 30 która doprowadziła do Wojny Chińsko-Japońskiej doprowadziła też do użycia broni chemicznej m.in. w 1937 roku znane są japońskie ataki z użyciem fosgenu i iperytu przeciwko chińczykom. Japońska technologia sprzętu ochrony osobistej może nie stała na najwyższym poziomie ale dążyła do zaopatrzenia każdego cywila i żołnierza w środki takiej ochrony.

Przedstawiona poniżej maska to model Kou wprowadzony do produkcji w 1941 roku i produkowany do 1942. Proste 4 punktowe nieelastyczne ogłowie z dwoma regulowanymi punktami wraz z kombinacją kilku dostępnych rozmiarów zapewniało dopasowanie do twarzy. Kartonowy pochłaniacz na stałe montowany w części twarzowej wykonanej z impregnowanego materiału był na okres przechowywania wyposażony w dwa korki wykonane z tworzywa sztucznego do zatkania otworu wlotowego i wylotowego. Wdech i wydech odbywał się przez pochłaniacz. Produkowano także wersję z dwa razy grubszym pochłaniaczem która ze względu na zwiększony opór wydechu posiadała montowany po lewej stronie zawór wydechowy. Maski przenosiło się w materiałowych torbach sygnowanych modelem maski, rozmiarem, producentem i datą produkcji która w przypadku mojej maski to sierpień 1942 roku. Ponadto moja torba posiada naniesione nazwisko właściciela "土田"(Tsuchida). Na papierowej etykiecie umieszczonej na pochłaniaczu znajdowała się instrukcja użytkowania maski.

Nazwa: 十七年式防空用防毒面(17nen Shiki Boukuuyou Boudokumen-Model 17 Air Defense Gas Mask)

Rok produkcji: 1943

Producent: 日本化工(Japan Chemical Industries)

Rozmiar: 2

Przeznaczenie: Ludność cywilna

 

Nazwa: Type 2, Modification C

Rok produkcji:

Producent:

Rozmiar:

Przeznaczenie:

Nazwa: Type 1

Rok produkcji: 1939

Producent:

Rozmiar:

Przeznaczenie:

Nazwa: 防護團用

Rok produkcji:

Producent: 重松製作所 (Shigematsu Seisakusyo-STS)

Rozmiar:

Przeznaczenie:

Nazwa: Type 93

Rok produkcji:

Producent:

Rozmiar:

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa:

Rok produkcji: 1943

Producent: 昭和化工(Syouwa Kakou)

Rozmiar:

Przeznaczenie:

Nazwa:

Rok produkcji:

Producent:

Rozmiar:

Przeznaczenie: