Nazwa: ?

Rok produkcji: 1937

Producent: ?

Rozmiar: I

Przeznaczenie: Wojsko

Niewiele wiadomo o maskach używanych i produkowanych w Grecji przed 1945 rokiem. W okresie 1936-1940 grecka armia zamówiła 201 tysięcy niemieckich i brytyjskich masek różnych typów wśród których były niemieckie maski GM30 oraz brytyjskie Mk.IV. Nie do końca jest jasne czy maska przedstawiona poniżej jest produkcją grecką na niemieckiej licencji na co wskazywałby tuszowy symbol na pochłaniaczu w postaci greckiej litery sigma, czy też jest to tylko symbol greckiego odbioru wojskowego niemieckiej eksportowej maski. Jest wiadome że zarówno firma Dräger jak i w mniejszej ilości Auer eksportowały maski przeciwgazowe do różnych krajów. 

Poniższa maska posiada rurę bardzo podobną do tych stosowanych w niemieckich maskach GM24. Pochłaniacz przypomina niemiecki niski owalny model FB36 z innymi przetłoczeniami i zmienionym wlotem powietrza na pojedynczy okrągły otwór zamiast podłużnej szczeliny. Zaś sama część twarzowa z wyglądu jest bardzo podobna do niemieckich GM30 lecz różni się od nich dodatkowymi sprzączkami ogłowia na połączeniu z obrzeżem maski. Szybki okularowe wykonane są ze szkła. Zawór wydechowy różni się od tych stosowanych w maskach GM30. Sam system numeracji wielkości części twarzowych zdaje się być odwrotny do niemieckiego. Maska rozmiar I wydaje się być mała niczym niemiecka GM30 rozmiar 3. Torby do tego typu masek były greckiej produkcji i nieznacznie przypominały formą torby masek GM24. Wg. niektórych źródeł tego typu masek używała też armia bułgarska i turecka.

Po wojnie w 1960 roku powstała w grecji firma BIANA założona przez Antonios Anargyrou, która wyspecjalizowała się w produkcji produktów ochrony osobistej przed środkami chemicznymi na rynek grecki wprowadzając kilka typów masek przeznaczonych dla ludności cywilnej, przemysłu i wojska. Głównym typem maski przeciwgazowej używanej przez armię grecką jest od wielu lat model Cobra wzorowany na niemieckiej masce M65, lecz jest wiadome iż armia grecka używała też pewnych ilości masek M17A1 amerykańskiej produkcji. Maski M17A1 jako wersja eksportowe posiadały przełącznik "rurka systemu pobierania płynów/rurka resuscytacyjna" wykonany z żółtego tworzywa sztucznego a nie jak maski używane przez US Army z czarnego.